Artikkelit
NCC käynnistää toimistotalon rakentamisen Helsingissä
NCC käynnistää toimistotalon rakentamisen Helsingissä14/2015
NCC käynnistää Aitio Business Parkin toisen vaiheen rakennustyöt Helsingin Ruskeasuolla. Toimistorakennukseen tulee noin 4 700 m² vuokrattavaa toimitilaa.
-On upeaa jatkaa Mannerheimintien päähän syntyvän merkittävän toimistoalueen kehittämistä ja käynnistää uuden toimistotalon rakentaminen. Aitio Business Parkin toinen vaihe, Verdi-talo edustaa uuden ajan toimistoa niin tilojen kuin kestävän kehityksen ratkaisujen osalta. Modernit, muuntojoustavat ja toiminnaltaan ensiluokkaiset toimitilat ovat haluttuja myös tässä taloustilanteessa, kertoo NCC Property Developmentin toimitusjohtaja Mika Soini.
Aitio Business Parkin toimitilat edustavat tiloiltaan ja ratkaisuiltaan uutta ajattelua. Ensimmäinen vaihe, Vivaldi-talo on Suomen ensimmäinen kansainvälisen BREEAM Excellent -luokituksen saanut toimistorakennus. Ekologisesti suunnitellussa rakennuksessa on muun muassa viherkatto, aurinkopaneeleita ja sähköautojen latauspisteitä. Myös uudessa Verdi-talossa tavoitellaan BREEAM Excellent -tasoa.
Aitio Business Parkin ensimmäinen vaihe, Vivaldi-talo, valmistui maaliskuussa 2013. Se sisältää noin 5 650 m² vuokrattavaa toimisto- ja liiketilaa. Vuokrattavaa toimitilaa Aitiossa tulee olemaan yhteensä noin 10 400 m² ja se tarjoaa työtilat noin 700 hengelle.
Rakennustöiden toteuttajana toimii NCC Rakennus Oy ja rakennuksen arvioitu valmistuminen on elokuussa 2016. Toimitilojen vuokrauksesta vastaa NCC Property Development Oy.
NCC:llä on parhaillaan rakenteilla Alberga Business Parkin 4. vaihe Espoon Leppävaarassa. Kohde valmistuu tämän vuoden marraskuussa.
Cision tiedotepalvelu
(Julkaistu lehdessä Vapaat Toimitilat 5B/2015)
NCC: Visiomme on uudistaa toimialaamme ja tarjota ylivertaisia, kestävän kehityksen mukaisia ratkaisuja. NCC on yksi johtavista rakentamisen, kiinteistökehityksen ja infrastruktuurin yrityksistä Pohjois-Euroopassa. Sen liikevaihto vuonna 2014 oli 6,3 miljardia euroa ja henkilöstön määrä 18.000.
ILMOITUS Treffit kasvukolmion keskellä – Salo IoT Campus tarjoaa modernin monitoimitilan yritysten muuttuviin tarpeisiin
8/2022
Espoon paraatipaikalla komeileva Leppävaara tarjoilee timanttiset puitteet tämän päivän yrityselämälle
7/2022
ILMOITUS Tuotanto- ja varastotilaa Jyväskylän Eteläporttiin - uudisrakennukseen etsitään kumppaneita
11/2021
Toimitilamarkkinan tulisi nyt puhaltaa yhteen hiileen ja luoda koko alaa hyödyttävä toimintamalli
7/2020
ILMOITUS Redeve Oy:n tavoitteena herättää Myllykosken kylmänä seissyt paperitehdas uuteen kukoistukseen biotalous keihäänkärkenä
13/2019
Neliöt eivät ratkaise vaan tilan käyttötarkoitus – 5 muistisääntöä hyvän toimitilan hankintaan
6/2019
Keilaniemenranta tulee valmistuessaan tarjoamaan ainutlaatuiset puitteet työn tekemiselle, asumiselle ja palveluille meren äärellä
3/2018
Uudet tilat yhdistivät N2:n yritykset ja ihmisetLuova ja elävä ympäristö sai markkinointiviestintätoimiston muuttamaan Merikortteliin 9/2017
Työpajankatu 13 tarjoaa nykyaikaista monitilatoimistotilaa:Minuutin kävelymatkan päässä Kalasataman metroasemalta 8/2017
Moderni toimistokiinteistö tarjoaa asiakkaille palveluelämyksen ja työntekijöille yhteisöllistä kahvilakulttuuria
6/2017
Kehärata tuo ruuhkattomasti moderniin monitilatoimistoonPääkaupunkiseudun nopeimmin kasvava työpaikka-alue Aviapolis houkuttelee yrityksiä 12/2016
Toimistojen lämpötilat sopiviksi VTT:n ratkaisulla– Yksilöllinen lämpöolosuhteiden säätö lisää tuottavuutta ja säästää energiaa 2/2016























































































































