Myydään liiketilat - Helsinki
Mäkitorpantie 23, Oulunkylä, 00640 Helsinki #10866662
Monikäyttöinen liikehuoneisto erinomaisella sijainnilla Oulunkylässä !
Tarjolla tilava ja muuntautumiskykyinen 91,5 m² liikehuoneisto.
Huoneisto soveltuu erinomaisesti esimerkiksi toimisto-, palvelu- tai varastokäyttöön, sekä tarjoaa lisäksi kiinnostavan mahdollisuuden osittaiseen käyttötarkoituksen muutokseen !
Merkittävä lisäarvo on, että noin puolet huoneistosta on mahdollista muuttaa asuinkäyttöön.
Muutos edellyttää suunnittelun lisäksi muutostyöluvan ja rakennusluvan.
Tämä tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden yhdistää asuminen ja liiketoiminta tai kehittää kohdetta sijoitusmielessä.
Huoneistolle kuuluu erillinen n. 4 m² kellarivarasto.
Taloyhtiössä on tehty kattavasti isoja perusparannuksia:
lämpö-, vesi- ja viemäriverkosto uusittu
sähkökeskus ja sähkönousut uusittu
lukitusjärjestelmä uusittu
vesikatto kunnostettu
Julkisivuremontti käynnistyy kesän 2026 aikana.
Oulunkylä tarjoaa viihtyisän ja kehittyvän ympäristön hyvien kulkuyhteyksien varrella, mikä tekee tästä kohteesta houkuttelevan niin yrittäjälle, sijoittajalle kuin kehittäjälle.
Tartu tilaisuuteen ja suunnittele tästä juuri sinun tarpeisiisi sopiva kokonaisuus!
Lisätietoja ja esittelyt:
Mika Nyman
0400347758
mika.nyman@op.fi
Talousarviossa 2025/2026 Hallitukselle annettu valtuus periä enintään kahden kuukauden hoito- ja /tai rahoitusvastike, tai jättää perimättä enintään kahden kuukauden hoito- ja /tai rahoitusvastike.
Kaupankohteena Asunto-osakeyhtiö Mäkitorpantie 23
Myymälä A M2a, 91,5 m²
Osakkeet: 177-359 / 183 kpl.
Lisäksi huoneuistolle kuuluu K 2, kellarivarasto 4 m².
Hoitovastike LH 969,90 €/kk (10,60 €/ m²).
Hoitovastike kellarivarasto 10,60 €/kk (2,65€/m²)
Pov 1 Linjasaneeraus 370 €/kk (2€/m² velallinen m² 185), velkaosuuden määrä 25.486,86 €/ 30.4.2026.
Vesimaksuennakko LH 10€/kk.
Myymälästä n. 1/2 olisi mahdollista muuttaa asuinhuoneistoksi - edellyttää niin muutostyöluvan, kuin rakennusluvan.
Huoneistossa tulee tehdä asbestikartoitus purettaviin materiaaleihin.
Asunto-osakeyhtiö Mäkitorpantie 23
Oma tontti 1541 m²
Kerrostalo, rv. 1963
Huoneistoala 746 m², tilavuus 4510 m³.
Asuntoja 16, pinta-ala 704 m². Osakelukumäärä 704 kpl.
Talonmiehen asunto 42 m² (yhtiön omistuksessa)
Liiketiloja 4, pinta-ala 318 m². Osakelukumäärä 636 kpl.
Autopaikkoja 14 kpl.
Koneellinen poisto
Kaukolämpö, vesikeskuslämmmitys
Isännöinti: Kiinteistö-Tahkola Helsinki Oy
Yhtiön tilikausi on 1.7. - 30.6.
Yhtiö on siirtänyt osakeluettelonsa Maanmittauslaitoksen ylläpitämään Huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä 2 kk:n kuluessa kauppakirjan allekirjoittamisesta. Ostaja vastaa rekisteröintikustannuksista.
Valmisteilla oleva asemakaava; Oulunkylän keskustakorttelit; Oulunkylän keskustaa uudistetaan. Tavoitteena on kehittää Oulunkylän keskustasta viihtyisä, monipuolinen ja vetovoimainen kaupunginosakeskus, jossa on helppo liikkua. Suunnitelmissa on asuntoja, liiketilaa katutasoon sekä uusi perhe- ja hyvinvointikeskus radan varteen. Alueen kirjastolle, nuorisotilalle ja työväenopistolle suunnitellaan uudet tilat. Lisäksi vanha asema on tarkoitus suojella
Muut tilat:
Pinta-ala tieto yhtiöjärjestyksen mukaan.
Lisäksi huoneistoon kuuluu K 2, kellari, 4 m²