Isku Center on ekologinen, aikaansa seuraava ja muuntuva yrityskeskus Lahden Mukkulassa osoitteessa Mukkulankatu 19. Kiinteistössä on Iskun tuotantotiloja ja pääkonttori sekä toistakymmentä vuokralaista. Vuokralaisista suurin on LAB-ammattikorkeakoulu, jolla on käytössään noin 24 000 m2.
Vastuullisuus ja kestävä kehitys kuuluvat uuden Isku Centerin peruskiviin. Kiinteistön toimitilojen viihtyvyys, tehokkuus ja energiatehokkuus edustavat tämän päivän parasta tasoa.
Kiinteistön lämmitysratkaisuna käytetään CO2 vapaata kaukolämpöä sekä kohteella tuotettua maalämpöä. Kiinteistön jäähdytysratkaisut on toteutettu maakylmällä. Rakennuksessa sovellettavat energiaratkaisut supistavat hiilijalanjälkeä 90 prosenttia.
BREEAM haku käynnissä olemassa olevan sertifioinnin työkalulla. Sertifiointi perustuu BREEAM In-Use international 2015 luokitusmalliin. Tavoitteena on Very Good luokitus vuodelle 2023.
Kiinteistössä on oma yli 2000 paneelin aurinkovoimala.
Pokupyöreille on ulkopaikkoja, joista valtaosa katetussa tilassa 800kpl. Polkupyörille on varattu kiinteistön sisältä lämmin pyörävarasto, jossa 100kpl paikkoja.
Kiinteistön ensimmäinen osa on rakennettu vuonna 1958 ja se on toiminut Iskun tehdaskiinteistönä nykypäivään asti. Kiinteistössä on 76 000 m2 lämmitettyä pinta-alaa. Nyt uudistettu kiinteistö tarjoaa niin tuotanto- kuin toimistotilojakin monipuolisesti. Sisäiset ja ulkoiset logistiikkayhteydet ovat myös valmiina.
Useita erilaisia vaihtoehtoja
Isku Centerissä kohtaavat yritysten henkilökunta, LAB-ammattikorkeakoulun 5000 opiskelijaa sekä viereinen Iskun maailman moderneimpiin kuuluva teollinen tuotantolaitos. Uniikki ja moderni yhteisö on kansainvälisesti mielenkiintoinen edelläkävijä Euroopassa. Isku Centerillä korkeakouluopiskelijat ja kiinteistössä toimivat eri alojen yritykset verkostoituvat. Yhteisössä on mahdollisuus kehittää erilaisia prosesseja uudenlaisessa yhteistyössä, joka tarjoaa yritysten, yliopistotoimijoiden ja kehittämisorganisaatioiden läheisyyttä, yhteistyömahdollisuuksia ja jaettuja resursseja.
Isku Centeriin on hyvät liikenneyhteydet.
Autolla: Isku Centerille pääsee autolla kymmenessä minuutissa Lahden keskustasta sekä valtatie 4:ltä (E75) Kariston liittymästä.
Julkinen liikenne: Linja-auto 1 (Solttiin ja Karjusaareen) saapuvat Isku Centeriin Matkakeskukselta (linja-auto- ja rautatieasema) A-pysäkiltä. Linja 13 ei kierrä Kauppatorin kautta. Linja 1 kulkee Matkakeskukselta torille ja jatkavat torilta D1-pysäkin kautta.
Kävellen ja pyörällä: Isku Centerille pääsee suoraan keskustasta kevyen liikenteen väylää tai kaunista Lahden Vesijärven rantamaisemaa pitkin. Kiinteistön piha-alueella on tilaa noin 800 pyörälle ja valtaosa pyöräparkeista on katettu. Kiinteistössä on sosiaalitiloja, joissa voi käydä peseytymässä ja virkistymässä.
Isku Centerin edessä on vieraspaikkoja ravintolaa ja muita palveluita käyttäville sekä kausipaikkoja kiinteistön käyttäjille. Isku Centerin ympäristössä on lisäksi 1200 autopaikkaa tilojen yrityksille, asiakkaille ja vierailijoille.
Ravintola Isku Center
Lounas on tarjolla arkisin klo 11.00-13.30. Tarjolla on päivittäin vaihtuvat lounasvaihtoehdot.
Kahvila on avoinna arkisin klo 8.00-15.00.
Ravintola palvelee kaikkia lounasasiakkaita ja kokoustiloja etsiviä yritysasiakkaita.
Isku Centerissä voit tulla kokoustamaan tai järjestää erilaisia tilaisuuksia pienille ja isoille ryhmille ravintolassa tai muissa kiinteistön tiloissamme.
Kiinteistössä toimii myös kuntosali GOGO Express Mukkula, jossa voi ylläpitää omaa kuntoiluharrastustaan.
Isku Centerillä on tarjolla monipuolisia tiloja aina tuotannosta varastointiin ja toimistotiloihin sekä valmiit sisäiset ja ulkoiset logistiikkayhteydet.
Räätälöimme juuri tarpeeseesi sopivan tilakokonaisuuden. Kerro, mitä yrityksesi tarvitsee, me räätälöimme valmiin tila parhailla palveluilla!
TOIMITILOJEN VUOKRAUS
Rauli Majuri, Isku, puh. , rauli.majuri@isku.com
Roope Vikström, Isku, puh. , roope.vikstrom@isku.com
KOKOUS- JA TAPAHTUMATILAT
Marika Skytz
Isku
marika.skytz@isku.com
Lahti
Isku Invest Oy